Adana Lezzet Festivali

 

ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ

Her yıl Ekim ayının ilk haftasında düzenlenen, yurtiçi ve yurt dışından onbinlerce kişinin katıldığı Uluslararası Adana Lezzet Festivali Adana Valiliğinin himayelerinde,  Adana Büyükşehir Belediyesi ve Seyhan Belediyesi, Çukurova Belediyesi, Yüreğir Belediyesi, Sarıçam Belediyesi, Çukurova Kalkınma Ajansı, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Akdeniz İhracatçılar Birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Turist Rehberleri Birliği, Çukurova Turistik Otelciler Birliği ve Mutfak Dostları Derneği tarafından desteklenen ve bütün bu kurumların işbirliği içinde gerçekleşen bir organizasyondur. 

Adana Merkez Park Festival alanında düzenlenen Uluslararası Adana Lezzet Festivali Adana Lezzetlerini ve gastronomik ürünlerini sunan yaklaşık 150 adet Adanalı işletme ve kurumlarının hazırladığı lezzetleri tatmanın dışında festivale katılanlara Ana Gastroshow sahnesinde üç gün boyunca Michelin Yıldızlı Şefler ve ünlü yerli yabancı şefler tarafından gastroshow’lar yapılmaktadır. Ayrıca Söyleşi çadırında çok önemli gurmeler, gazeteciler, kanaat önderleri, bloggerlar tarafından çok sayıda gastronomik konuda konuşmalar, paneller yapılmaktadır. Atölye çadırında ise Adanalı şefler tarafından Adana yemekleri ile Adana Gastronomik ürünleri uygulamalı olarak anlatılmaktadır. Merkez Park’ta kurulan dev festival alanında, Adana’nın sahip olduğu en geleneksel ve yerel mutfak kültürü uluslararası boyutta bir uygulama ve katılımla tüm ziyaretçilere yaşatılmaktadır.

Ülkemizin gastronomik açıdan en zengin ve önemli bir festivali olan Uluslararası Adana Lezzet Festivalinde ayrıca su oyunları gösterileri, çocuklara yönelik eğlenceli aktiviteler, Flyboard gösterileri ve diğer Showlar ve konserlerle de lezzete eğlence katmaktadır. Festival süresince günde iki defa olmak üzere Narenciye, Pamuk ve Zeytin Hasadı gezileri de düzenlenmektedir.

Uluslararası Adana Lezzet Festivali döneminde Adana’daki otellerimizde yüzde yüz doluluk oranlarını yakalamakta, festival döneminde sadece otellerimiz değil şehirdeki tüm lokantalara, cafelere, alışveriş dükkanlarına kadar hemen hemen her sektöre ekonomik olarak bir katkı sağlamaktadır.

Bugün itibarıyla Adana’da Lezzet Festivaliyle birlikte 10’nun üzerinde festival düzenlenmekte. Tiyatro Festivali, Portakal Çiçeği Karnavalı, El Sanatları Festivali, Çukurova Rock Festivali, Offshore Yarışları, Karpuz Festivali, Adana Flim Festivali, Adana Lezzet Festivali, Kebap-Şalgam Festivali gibi çok sayıda festival ve etkinlikle Adana Festivaller kentidir.

Uluslararası Adana Lezzet Festivali daha detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayınız:

www.adanalezzetfestivali.com.tr